Hora Radhošť: Tajemství, legendy a skvělý letní výlet

Pohled na vrchol hory Radhošť
Foto: Harold / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Hora Radhošť v Beskydech je úzce spjatá s Radegastem, slovanským pohanským bohem plodnosti, úrody, oblohy a hvězd. Lidé tuto horu kdysi považovali za sídlo tohoto boha. Je nejvýše položeným poutním místem na Moravě a je spojena s mnoha zajímavými legendami.

Reklama

Kříž místo modly: Příchod Cyrila a Metoděje

Jedna z legend hovoří o tom, že sem zavítali křesťanští misionáři Cyril a Metoděj, když v 60. letech 9. století působili na Velké Moravě. Prý se rozhodli sochu Radegasta, symbol pohanství, zbořit. Pohanští kněží, kteří zde působili, ji podle pověsti stihli včas ukrýt uvnitř samotné hory. Na místě, kde stála socha, věrozvěstové měli postavit křesťanský kříž.

Střežení svatyně: Pes a drak u Radhoště

Původní socha Radegasta se prý nyní nachází ve svatyni, do které je možné proniknout zasypanou propastí označovanou jako Radochova studna. Dále je při putování třeba překročit říčku tekoucí v podzemí. Přístup k soše je ale prý ještě komplikovanější. Vstup do svatyně přes říčku údajně společně hlídají nebezpečný černý pes a drak.

Hora Radhošť: Posvátné místo starých Slovanů

Hora Radhošť bývala posvátným místem starých Slovanů. Ti tu měli ve zvyku slavit svátek letního Slunovratu. Za nocí tu zpívali a tančili. Často se přitom bohovi obětoval dobytek, hlavně ovce a býci. Pohané si zkrátka nechtěli svoje posvátné místo nechat tak snadno vzít ani po rozšíření křesťanství.

Tajemné jeskyně Radhoště

Nitro hory také tvoří pseudokrasové jeskyně. Ty bývaly veliké a existovalo do nich údajně bezpočet vstupů. Znali je především místní obyvatelé, a hlavně zdejší pastevci, kteří na Radhošť vyháněli dobytek. Mluvilo se o tom, že některé vstupy do jeskyní jsou veliké natolik, že jimi projede i vůz.

Reklama

Pastevci si nad jeskyněmi a u jeskyň stavěli svá přístřeší, hledali v nich úkryty a v systému chodeb se prý orientovali nejlépe ze všech. Spousta profesionálních i amatérských badatelů se snažila útroby památné hory prozkoumat, ovšem s mizivým úspěchem. Proč si hora stále nechává svá ukrytá tajemství? Jednoduše není tak snadné dovnitř proniknout.

Proměnlivé podzemí Radhoště

Podzemní systém chodeb tvoří skalní pukliny a rozsedliny z pískovce. Podoba nitra hory se proto v průběhu času mění. Otevírají se nové pukliny, ty staré zase zasypává kamení. Zkrátka hora je v pohybu a dostat se otvory dovnitř je nejenom nesnadné, ale dokonce i nebezpečné. Doplatit na to měl nejeden badatel, který se ze své pouti nevrátil.

Dovnitř jenom na vlastní nebezpečí

Vstupovat dovnitř tak rozhodně nedoporučujeme. Nejčastěji se však hovoří hned o třech vstupech dovnitř hory Radhošť, a to kromě Radochovy studny ještě pomocí jeskyň Volařky a Cyrilky. Vstupů v podobě děr je ovšem mnohem více. Existují i příběhy o tom, jak znalí pastevci dokázali za svitu louče nebo svíčky projít horou na druhou stranu, ale jejich ověřitelnost je přinejmenším sporná. Vypráví se ale pověst o Sirotku z Radhoště. Údajně mělo být možné dostat se podzemní cestou z Pusteven až na Radhošť.

Legendy a fantazie o Radhošti

Vyprávějí se i další příhody o modle a bohovi Radegastovi. Třeba, že u modly stávala také věštírna a pod ní byl vstup do podzemí. Měl se tu nacházet i posvátný háj. Zkrátka fantazii se meze nekladou. Tajemné podzemní bludiště uvnitř hory Radhošť si můžete představovat podle svého. Je to dosud naprosto neprobádané území. Ovšem zkoumat ho není příliš radno.

Reklama

Neúspěšné pokusy speleologů

Z již zmíněného důvodu ani profesionální speleologové nemají mnoho štěstí. Pískovce se neustále mění. Když se v roce 1979 bohumínští speleologové pokoušeli proniknout dovnitř, nepovedlo se jim urazit delší vzdálenost než 70 metrů. Podzemní říčky tak nedosáhli, ač ještě na konci 19. století se k ní skupinka trojanovických obyvatel dostala. Hora Radhošť zkrátka nechce, abychom plně odhalili její tajemství. Ráda si zachová něco pro sebe i pro další generace výzkumníků.

Dřevěná kaple a nádherné výhledy

Na sklonku 19. století byla na vrcholku hory vybudována dřevěná kaple svatého Cyrila a Metoděje. Od vysvěcení o tento svatostánek pečuje Matice radhošťská. Roku 1999 v ní proběhla velká rekonstrukce. Kromě toho je zde i sousoší věrozvěstů. Hora Radhošť nabízí za pěkného počasí nádherné výhledy do krajiny. Můžete přehlédnout nejenom celé Beskydy, Javorníky, Valašsko a Jeseníky, ale dohlédnete až na Slovensko na Malou a Velkou Fatru.

Hora Radhošť: Turistický zážitek pro celou rodinu

Až na samotný vrcholek můžete dojít různými turistickými cestami, asi nejznámější je cesta z Pusteven – cca 4 km. Výlet je to opravdu příjemný. Občerstvit se můžete v necelé polovině cesty u sochy Radegasta. Pokud máte rádi delší procházky, lze dojít na vrchol turistickou trasou z Rožnova pod Radhoštěm – cca 7 km do kopce. Vyčistit si hlavu procházkou s pohledem do nádherné krajiny opravdu stojí za to. A nádech tajemna této hory vás ovane.

Pokud využijete na Pustevny lanovku nebo autobus, cestu na Radhošť zvládnou i děti. Rozhodně budete mít skvělý společný rodinný zážitek. Cestou si můžete třeba připomenout některé pověsti o Radegastovi, aby to mělo tu správnou atmosféru.

Reklama

Reklama

Zdroj: https://www.slovanskakosile.cz/putovani-valasskem/radhost-pohanske-misto-slovanu-a-boha-radegasta/, https://web.archive.org/web/20201027201010/https://www.vychodni-morava.cz/cil/1012, MAUR, Eduard. Paměť hor. Šumava – Říp - Blaník - Hostýn - Radhošť. 1. vyd. Praha: Havran, 2006. 376 s. (Krok; sv. 3.). ISBN 80-86515-60-5. Kapitola Od Radegastova kultu k masové turistice: Radhošť, s. 313–342., Vlastní zkušenost autorky,

Reklama
Reklama
Zavřít reklamu